Archiv časopisů
- Ročník 2006
- 8/2006
- 9/2006
- 10/2006
- 11/2006
- Liberecký P-38J Lightning
- Zkoušel jsem nové vrtule ZDZ
- Modelaření na vojně – vzpomínky
- Chcete létat akrobacii? - Díl IV.
- Modellbau Messe Wien 2006
- Levné žhavení pro modelářské svíčky
- Beseda s akrobatickou skupinou
- Přestavba stihačky Rafale C 01
- Rekreační elektrolet Vosa
- VLA - 1 (Very Light Aircraft - version 1) Sparrow - (Sparven)
- Jednoduchá výroba laminátových dílů
- Kobří kůže – tentokrát v Mostě
- Peking 2006 – „The 6 CHina Model Exposition“
- Motory Roton 100w/8 a 150w/8
- Setkání na Rané
- Sporthotel praskal ve švech aneb filmový festival modelářů BZUK FILM 2006
- Schleicher z Bolatic
- Krasavci zlatého věku – 23. část
- Elektric Motor Calculator
- Jaký vybrat vrtulník?
- FX-40 a vrtulník
- Vírník Rainbow a další zkušenosti kolem vírníků
- Modell hobby Spiel
- 12/2006
- Ročník 2007
- Ročník 2008
- Ročník 2009
- Ročník 2010
- Ročník 2011
- Ročník 2012
- Ročník 2013
- Ročník 2014
- Ročník 2015
- Ročník 2016
- Ročník 2017
- Ročník 2018
- Ročník 2019
- Ročník 2020
- Ročník 2021
- Ročník 2022
- Ročník 2023
- Ročník 2024
RC Modely 11/2006 článek 4
Chcete létat akrobacii? - Díl IV.
David Kyjovský www.rcmania.cz foto: Aleš Zapletal, Tomáš Hrubý
Ukázka z textu:
9. Práce s plynem
Pro začátek si uvědomte, že páka plynu má více možných poloh než volnoběh a plný plyn. Vodorovné úseky létáme na třetinu až půl plynu, do přechodových obloučků směrem nahoru létáme na půl plynu a přidáme podle potřeby až v jejich průběhu nebo na jejich konci (pokud do nich vletíte na plný plyn, budou buď příliš veliké, nebo „divoké“, v každém případě ošklivé). V průběhu přemetů podle potřeby přidáváme průběžně a ubíráme až za jejich vrcholem, znovu přidáváme chviličku před dolní úvratí. Létat jako stíhačka není pěkné, stejně tak jako „plachtit“ těsně nad pádovou rychlostí. Správná práce s plynem souvisí také s dokonalým poznáním modelu a přizpůsobení se jeho vlastnostem. Elektrické modely reagují trochu jinak než spalovací. Takže zase ten trénink, nic než trénink. Každopádně plyn je jedním z nejvíce „zanedbávaných“ kanálů a jeho dokonalé zvládnutí, stejně jako směrovky, odlišuje skvělé piloty od těch ostatních.
10. Tréninkový partner nebo pomocník
Zapomeňte na to, že byste se akrobacii slušně naučili zcela bez účasti někoho, kdo tomu alespoň trochu rozumí. V lepším případě se slušně naučíte vyplňovat svoji vlastní představu o akrobacii, v horším..., raději nemluvit. Ideální je, pokud máte v blízkosti nějakého aktivního akrobatického pilota, kterému nebude vadit, když se k jeho tréninku přidáte. Druhá nejlepší varianta je, že pošlete svého tatínka (dědečka, strýce, manželku, přítelkyni, kamaráda...) na kurz bodovačů a pak ho (jí) budete brát s sebou alespoň na každý druhý trénink. V jednotlivém obratu nebo celkové režii letu je totiž možné udělat velké množství chyb, kterých si ze začátku vůbec nebudete vědomi. Věřte mi, prošel jsem tím také.
Věci, ve kterých je druhý pár očí nejužitečnější: hlídání letového prostoru a vzdálenosti, hlídání správných výšek začátku a konce obratu, hlídání správného úhlu všech šikmých úseků, hlídání čtvercovitosti čtverců a kruhovosti přemetů a geometrie obecně, hlídání bodu překřížení u osmiček..., prostě samé hlídání. Tréninkový partner také nejsnáze objeví vaší největší slabinu, případně chybu, kterou opakujete nejzatvrzeleji, a pomůže vám lépe zaměřit trénink. Prostě a jednoduše, je k nezaplacení. A i když si třeba myslíte v tu chvíli něco jiného, příliš se s ním nehádejte, nenechte se kritikou rozhodit a buďte mu raději vděční. Jedině cílená konstruktivní kritika totiž pomůže na vaší cestě k úspěchu. Tak ji využijte ve svůj prospěch.
Tip: Když už máte pomocníka, vyrobte mu užitečnou pomůcku: čtvercový kus kartonu (ještě lépe kus plexiskla), na kterém budou narýsovány úhlopříčky, tedy linie se sklonem 45 °. S jeho pomocí může pomocník snadno kontrolovat úhly vašich linií a „čtvercovitost“ čtverců. Zřejmě budete zkraje překvapení, že 45° linie je ve skutečnosti o dost strmější, než jste si mysleli.
11. Jak funguje bodování
Stručně řečeno, před každým obratem bodovač začíná presumpcí neviny a přeje vám za něj desítku. Vy mu v průběhu obratu svými chybami připravujete jedno zklamání za druhým a on svůj původní názor koriguje směrem dolů; za každou chybu, kterou vidí, strhává podle závažnosti jeden nebo více bodů. To, co zbude, je vaše známka za daný obrat, která se…
…